Vi lager ny skolestruktur

Kommunen ser behov for å gjøre endringer i skolestrukturen fordi elevtallet vil synke i årene som kommer. Vi vil sikre gode tjenester ved å fordele ressursene jevnt på alle elevene og styrke laget rundt elevene. Under finner du informasjon knyttet til arbeidet.

12. desember 2024 vedtok kommunestyret å legge ned Sola skole og Håland skole etter skoleåret 2024/2025. Arbeidet med ny skolestruktur berører mange; både elever, foreldre, ansatte og hele lokalsamfunn. 

Status i arbeidet per mars 2025

Det pågår flere prosesser i arbeidet med skolestrukturen i Sola. I utvalg for oppvekst og kultur den 6. mars ble følgende vedtatt:

Skoleskyss og trygg skolevei

Etter foreldremøtene i januar har FAU og skoleledelsene sendt inn innspill til trygg skolevei og transport. Skolesjef og fagstab oppvekst har hatt dialog med aktuelle instanser, som transportplanlegger i kommunen og Kolumbus, for å sjekke ut om det er innspill som kan imøtekommes. 

Dokumentet: Skoleskyss og trygg skolevei viser innspill og svar per 7. februar 2025 . (PDF, 579 kB)

De som har rett på skoleskyss, får det.  Informasjon om skoleskyss kan du lese mer om på Rogaland fylkeskommunes nettside.

– Dette er krevende for mange. Fremover vil vi arbeide for å ivareta elevene og ansatte og for at oppstarten på ny skole blir god, sier skolesjef Per Jarle Marsli.

Vi i kommunen skal legge til rette for

  • at overgangen blir så god som mulig for alle som er direkte berørt. Dette innebærer å legge til rette for gode prosesser som også trygger lærere og foreldre, slik at laget rundt elevene blir sett og hørt.
  • trygt skolemiljø både før og etter oppstart av nytt skoleår gjennom ulike aktiviteter, som samlinger, turer, bli kjent-aktiviteter i og utenfor klasserommet.
  • møter mellom foreldre/foresatte og lærere på ny skole våren 2025
  • foreldremøter våren 2025
  • informasjonsmøter våren 2025 og høsten 2025

Vi-følelse og klassemiljø

Laget rundt eleven, som lærere og helsesykepleiere, er tilgjengelige for elever og foresatte dersom det oppstår bekymringer knyttet til oppstart på ny skole. Skolene som får flere elever, vil få mer ressurser til sosiallærer/helsesykepleier. Dette tildeles etter elevtall.

Skolene får støtte fra arbeidsgruppen i kommuneadministrasjonen for å danne en vi-følelse på skoler med flere nye elever.

Kontakt oss

Savner du informasjon, kan du kontakte fagstab oppvekst på  e-post eller tlf: 51 65 33 81